„Wykorzystajmy szczególną obecność św. Jana Pawła II w tej parafii” – zachęcał bp Władysław Bobowski podczas intronizacji relikwii krwi papieża Polaka do tutejszego kościoła – we wtorek, 13 maja. Ceremonia poprzedziła pierwsze tegoroczne nabożeństwo fatimskie z procesją różańcową wokół świątyni.

Po uroczystym wprowadzeniu do kościoła relikwii św. Jana Pawła II nastąpiła modlitwa oraz ich adoracja przez kapłanów, siostry zakonne i liturgiczną służbę ołtarza. Biskup senior diecezji tarnowskiej Władysław Bobowski dokonał również poświęcenia specjalnie przygotowanego miejsca kultu wyjątkowego świętego naszych czasów.

W homilii hierarcha przywołał swoje wspomnienia, odnoszące się do „niezwykłego Bożego człowieka”, a sięgały one jego studiów na KUL-u, gdzie etykę wykładał ks. prof. Karol Wojtyła. Później biskup miał możliwość pracować z kardynałem Wojtyłą w Episkopacie Polski, jak również z czasem był świadkiem apostolskiej posługi papieża Jana Pawła II. Kaznodzieja zachęcał uczestników uroczystości, aby wykorzystać tę szczególną obecność wielkiego świętego w jego relikwiach, już na stałe umieszczonych w murach tutejszej świątyni. Bp Bobowski wzywał, by dziękować Bogu za to, co „świat, Kościół i nasza Ojczyzna zawdzięcza Janowi Pawłowi II”. Podkreślił także, aby prosić Boga przez wstawiennictwo nowego świętego: „za siebie, nasze rodziny i Ojczyznę, za Kościół oraz za świat, który często zdaje się schodzić na bezdroża, ażeby z wysokości nieba wspierał ten świat, któremu służył z oddaniem, tak pracowicie, z miłością i głęboką wiarą”.

Na zakończenie uroczystości odbyła się procesja różańcowa, w czasie której figurze Matki Bożej Fatimskiej towarzyszyły relikwie św. Jana Pawła II, niesione przez naszego rodaka misjonarza, ks. Michała Rachwalskiego. W nabożeństwo – przeprowadzone w 33. rocznicę zamachu na życie papieża z Polski – aktywnie włączyli się przedstawiciele wspólnot parafialnych, a także wzięły w nim udział dzieci, które w minioną niedzielę przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Wszyscy mieli możliwość ucałować relikwiarz.

Przypomnijmy, że podarowane parafii relikwie należą w Kościele katolickim do najważniejszych, czyli pierwszego stopnia, do których zalicza się krew świętego. Relikwiarz dotarł do Bochni staraniem ks. dr. Piotra Bajora z watykańskiej Kongregacji ds. Wychowania Katolickiego, niegdyś wikariusza w naszej wspólnocie parafialnej. Relikwie zostały umieszczone przy dębowej figurze św. Jana Pawła II w świątyni parafialnej. Miejsce kultu świętego zostało zaaranżowane przez dr. hab. Dobrosława Bagińskiego, prof. KUL – specjalisty z zakresu architektury krajobrazu i kształtowania kultury przestrzeni, wyróżnionego medalem Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum” – Poprzez sztukę do Boga. (mg)

Galerie zdjęć:

Intronizacja relikwii krwi św. Jana Pawła II   >> zobacz
Fatimska procesja ze świętym papieżem z Polski   >> zobacz