Za nami istotne etapy prac przy zewnętrznej elewacji kościoła parafialnego. – Według opinii wielu, a nade wszystko fachowców, widoczne już efekty świadczą, że projekt jest trafiony. Wyjątkowa kolorystyka, która uwydatnia architekturę budowli i jej dynamikę potwierdza, że poprzedzająca inwestycję „walka” o kolor została wygrana – zauważa proboszcz parafii ks. Jan Nowakowski. Kontynuowanie prac zaplanowano na wiosnę przyszłego roku.

Realizację inwestycji rozpoczęto w sierpniu 2010 roku według projektu bocheńskiego architekta Marka Papugi. W pierwszej kolejności skupiono się na ścianach okalających pomieszczenia liturgiczne, gospodarczo-techniczne i mieszkalne od strony zachodniej kościoła oraz na części murów od południa i północy, a następnie wykonano prace na kopule nad dachem świątyni. W tych miejscach ściany zostały ocieplone wełną mineralną, a także zamontowano dodatkowe okna aluminiowe w najwyższych punktach kościoła, a pozostałe okna wymieniono na nowe. Konieczne były również prace blacharskie na dachu i wykonanie zadaszeń nad wejściami do budynku. Każdy z etapów prac finalizowało pokrycie elewacji specjalną farbą silikonową.

Przedsięwzięcie to jest kosztowne i w całości finansowane z ofiar parafian. Oni też społecznie angażują się w część prac. – Trzeba przyznać, że czynnik społeczny znacznie obniżył dotychczasowe koszty inwestycji. Drewniane rusztowanie wykonaliśmy we własnym zakresie, jak również prace ciesielskie i blacharskie. Cenna jest także stała pomoc innych fachowców i jest to bezinteresowny wysiłek naszych parafian – podkreśla proboszcz parafii.

Efekt dotychczasowych prac na zdjęciach Moniki Jędrychowskiej-Garus   >> kliknij

Do zakończenia tego zadania pozostało jeszcze wiele pracy. – Do kolejnego etapu podchodzimy z wielką nadzieją – mówi ks. Jan Nowakowski. Tym razem ciężar prac przeniesie się na ściany kościoła od strony wschodniej. – Te zasadnicze prace, które planujemy rozpocząć na wiosnę chcemy zakończyć jesienią przyszłego roku. Szczególnym wyzwaniem będzie wieża kościoła wynosząca 48 metrów wysokości. W sumie do ocieplenia, ale tylko styropianem i do nałożenia nowej elewacji pozostanie pięć ścian głównej i najwyższej części kościoła. Potrzebne będą przy tym również prace blacharskie oraz renowacja głównych schodów – wylicza proboszcz parafii.

Przez najbliższe miesiące zamierza się gromadzić środki finansowe, aby podjąć się tego równie trudnego wyzwania. Na ten cel zostaną przeznaczone tegoroczne ofiary za opłatki wigilijne rozprowadzane do rodzin parafii oraz ofiary indywidualne i zbiorowe ze składek.

Kościół św. Pawła Apostoła nie jest zabytkiem, stąd parafia nie może liczyć na dotacje ze źródeł zewnętrznych – unijnych czy samorządowych. Dlatego proboszcz wraz z Radą Duszpasterską zwracają się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie tej inwestycji. – Liczymy na ofiarność naszych wiernych, ludzi dobrej woli, na przedsiębiorców o otwartym sercu – apeluje ks. Jan Nowakowski.

Przypomnijmy, że ofiary można składać w formie darowizn na cele kultu religijnego, co na określonych zasadach reguluje ustawa o podatku dochodowym. (mg)

Rachunek bankowy parafii i zasady odliczeń darowizn na cele kultu religijnego   >> kliknij

 

Projekt nowej elewacji kościoła autorstwa architekta Marka Papugi z Bochni