„Gdy nam zabrzmi złoty róg” – to tytuł koncertu muzyki klasycznej, który odbędzie się w naszym kościele w niedzielę, 28 czerwca. Utwory wybitnych kompozytorów zaprezentują bochnianin dr Wojciech Kamionka na waltorni i krakowianin prof. Andrzej Białko na organach. Występ – w ramach obchodów Dni Bochni – rozpocznie się o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Pochodzący z Bochni dr Wojciech Kamionka jest cenionym instrumentalistą i pedagogiem, członkiem International Horn Socjety. W Akademii Muzycznej w Krakowie kieruje sekcją instrumentów dętych, akordeonu i perkusji, zaś w jednej z krakowskich szkół muzycznych I i II stopnia prowadzi  klasę waltorni. Stale współpracuje z orkiestrami: Filharmonii Krakowskiej, Polskiego Radia, Bachsolisten Monachium, Akademii Beethovenowskiej oraz Opery Krakowskiej. W ubiegłym roku ukazała się jego książka „Waltornia i jej wirtuozi w kontekście amerykańskiej muzyki filmowej”. Był organizatorem i dyrektorem międzynarodowego festiwalu waltorniowego Hornweek Kraków 2015, w ramach którego w bocheńskiej kopalni soli odbył się koncert muzyki filmowej. Wziął także udział w nagraniach płyty „Żyć tu. W hołdzie tradycji”, wydanej w 2003 r. z okazji 750-lecia lokacji Bochni.

Dr Wojciech Kamionka   >> zobacz

Prof. dr hab. Andrzej Białko urodził się w Krakowie. Prowadzi klasę organów w krakowskiej Akademii Muzycznej na stanowisku profesora zwyczajnego oraz w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Współpracuje z licznymi zespołami, nade wszystko z Filharmoniami Narodową i Krakowską. Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, a także koncertował w wielu krajach na świecie. Liczne jego nagrania wzbogaciły taśmotekę programu II Polskiego Radia. Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Prof. dr hab. Andrzej Białko   >> zobacz

 

Program koncertu:

Jan Pieterszzon Sweelinck (1562-1621) – Wariacje Unter der Linden grüne*
Richard Kowal (1865-1884) – Adagio religioso
Nicolaus Bruhns (1665-1697) – Preludium G-dur*
Marco Enrico Bossi (1861-1925) – Feuillets d’Album op. 111 Nr 1: Benediction nuptiale
Dietrich Buxtehude (1637-1707) – Preludium C-dur BuxWV 136*
Eduard Adolf Tod (1839-1872) – Andante religioso op. 10
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fuga g-moll BWV 578*
Johann Sebastian Bach – Preludium F-Dur
Johann Sebastian Bach – Chorał Meine Seele erhebt den Herren BWV 648*
Johann Sebastian Bach – Aria na strunie G
Johann Sebastian Bach – Passacaglia c-moll BWV 582*

* Utwory na organy solo.

Organizatorem koncertu jest Miejski Dom Kultury w Bochni.