Stałym zainteresowaniem bochnian cieszy się ruchoma szopka bożonarodzeniowa w naszym kościele, której istotę stanowią drewniane figury Stanisława Opalińskiego. Obiekt ponownie został zbudowany dzięki pomysłowości i umiejętnościom kilkuosobowej grupy parafian. Szopkę można oglądać codziennie do 2 lutego włącznie. Uruchamia się ją samodzielnie, gdy tylko w kościele nie ma nabożeństw.

Od ponad trzydziestu lat dzieło to jest przygotowywane przez tutejszych rzemieślników. Rzeźby cenionego twórcy ludowego Stanisława Opalińskiego wprawił pierwotnie w ruch Eugeniusz Kawalec, a obecnie jego mechanizmy są instalowane przez następne pokolenia parafian. Od kilku już lat kolejne odsłony szopki powstają za sprawą zaangażowania specjalistów różnych zawodów, a nad całością czuwają Alina Bukowska i Piotr Krężołek.

Obiekt przyciąga uwagę widzów przede wszystkim swą kolorystyką i ruchem. Miejsce w nim znalazło wiele postaci, reprezentujących dawne i współczesne zawody oraz różne stany. Świętej Rodzinie dotrzymują towarzystwa m.in. kolejarze czy strażacy. Do Dzieciątka Jezus zmierzają Trzej Królowie, a nieopodal czuwają pastuszkowie i pasą się zwierzęta. Przy żłóbku widać rzeźby świętych – Pawła Apostoła i Jana Pawła II, a także biskupa tarnowskiego, proboszcza parafii oraz siostry służebniczki dębickiej. Na tle szybu bocheńskiej kopalni soli dumnie prezentują się górnicy i ich patronka – św. Kinga. Za poruszanie się dziesiątek drewnianych figur odpowiadają skrupulatnie opracowane mechanizmy. W gustowną i niemałą przestrzeń wpisują się także charakterystyczne w naszym mieście i regionie budowle. (mg)

Galeria zdjęć   >> zobacz