Oprac. Mateusz Marzec

Parafia św. Pawła Apostoła będzie gospodarzem 15. edycji corocznego spotkania kolędników misyjnych z diecezji tarnowskiej. Zjazd kilkuset grup kolędniczych odbędzie się w sobotę, 12 stycznia. Centralnym jego wydarzeniem będzie uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Przewidziano również prezentację okolicznościowego filmu i konkurs na najlepszą gwiazdę kolędniczą. Całość rozpocznie się o godz. 10.00.

XV Diecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych zgromadzi dzieci w strojach kolędniczych. Każda grupa będzie z gwiazdą, z którą wcześniej – między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem – uczestniczyła w misyjnym kolędowaniu na terenie swojej parafii. Po Mszy Świętej zgromadzeni w bocheńskim kościele obejrzą film o realizacji projektów kolędniczych, jak również wezmą udział w konkursie pt. „Gwiazda Betlejemska”. Jak informują organizatorzy – jest to konkurs na stroje, jednak tym razem szczególną uwagę zwraca się na wygląd i pomysłowość wykonania gwiazdy każdej ze zgłoszonych grup kolędniczych. Biorący udział w konkursie kolędnicy powinni też pamiętać tekst scenki i umieć zaśpiewać tegoroczne hasło kolędowania, które również należało umieścić na gwieździe lub skarbonce.

Hasłem podsumowywanej kolędy misyjnej są sło­wa: E KANGBI MABE TI E, co w ję­zyku sango w Republice Środkowoafry­kańskiej oznacza: Dzielmy się wiarą. Z tymi słowami na ustach kolędnicy misyjni odwiedzili w tutejszej parafii ponad 1500 rodzin. Na jej terenie – 27 i 28 grudnia ub.r. – wędrowało 27 grup kolędniczych, liczących 210 dzieci. Kolędnicy zebrali łącznie kilkanaście tysięcy złotych na tworzenie nowych lub kontynuowanie starych projektów, prowadzonych przez polskich księży, siostry i świeckich na rzecz dzieci z Republiki Konga, Republiki Środkowoafrykań­skiej, Kamerunu, Brazylii i Wietnamu. Do Diecezjalnego Dzieła Misyjnego w Tarnowie wpłynęły głównie wnioski o finansowe wsparcie dożywiania, le­czenia i edukacji dzieci. Pamiętać trzeba, że coroczna akcja kolędników misyjnych uczy małych Polaków bezinteresownej pomocy rówieśnikom, żyjącym w trudnych warunkach oraz jest jednym ze sposobów głoszenia dobrej nowiny o narodzeniu Zbawiciela. (mg)

 

Galeria zdjęć Wojciecha Bursztyna z rozesłania kolędników misyjnych w tutejszej parafii   >> kliknij

Misje Diecezji Tarnowskiej   >> kliknij