W Bochni podjęto się budowy Pomnika Dziecka Utraconego. Monument powstaje z myślą o dzieciach, które nie doczekały narodzin, a także dla rodziców doświadczonych ich utratą. Inicjator przedsięwzięcia – Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z naszej parafii – rozpoczęło publiczną zbiórkę funduszy na ten cel. Dzieło można wesprzeć finansowo podczas kwest w bocheńskich parafiach oraz wpłatami na rachunek bankowy.
Bocheński pomnik ma być oddaniem hołdu dzieciom przedwcześnie utraconym i jednocześnie ma stanowić jedną z form pomocy w ukojeniu bólu ich rodziców. Do realizacji tego pomysłu wybrano projekt krakowskich rzeźbiarzy Agnieszki i Marka Maślańców.
– Przedstawia on osobę z reliefem prenatalnym w popiersiu, w stanie głębokiej refleksji sytuacji, której doświadczyła. Krzyż z napisem: „Nadzieja zbawienia” daje możliwość religijnego odniesienia i ukojenia rozpaczy w Zbawicielu. U podnóża pomnika umieszczono zdanie: „W hołdzie dzieciom utraconym”, mające budzić pozytywną reakcję na społeczny problem i zadumę nad tajemnicą odejścia dziecka, w każdym etapie jego rozwoju. Wymowa pomnika może jednocześnie skłonić do refleksji rodziców, którzy wybrali aborcję – tak o idei wybranego projektu mówi Tadeusz Pawłowski, prezes oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy tutejszej parafii.
Ok. 40 tysięcy kobiet rocznie w Polsce doświadcza poronienia samoistnego dziecka poczętego, a 20 tysięcy przeżywa martwe narodziny własnego dziecka. Rodzice dotknięci bólem utraty upragnionego dziecka rzadko doświadczają właściwej pomocy prawnej i psychicznej, a nierzadko nawet napotykają wiele utrudnień w otrzymaniu właściwej informacji, wydania płodu, znajomości praw. Dlatego też zamiarem inicjatorów budowy pomnika jest to, aby ukazać lokalnej społeczności ten problem wielowymiarowo, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów – duchowego, medycznego i prawnego.
Prawa rodziców dziecka utraconego >> kliknij
Pomnik planuje się odsłonić podczas diecezjalnego Marszu dla Życia i Rodziny, który przejdzie ulicami Bochni w październiku br. Wcześniej zamierza się zorganizować sympozjum o tematyce życia, wraz z przedstawieniem kwestii dziecka utraconego. Wtedy też będzie okazja wyartykułowania – ważnej dla ludzi wierzących – odpowiedzi na pytanie o zbawienie dzieci nienarodzonych bez chrztu. Odpowiedź ta brzmi: „Należy mieć nadzieję na zbawienie tych dzieci”, co potwierdził papież Benedykt XVI w bulli „Spes orandi”. (mg)
Polecamy >> Piękne memento – Pomnik Dziecka Utraconego w Bochni
Zarząd SRK zwraca się do wszystkich wrażliwych na ten problem
z prośbą o wsparcie finansowe budowy Pomnika Dziecka Utraconego
Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Tarnowskiej
33-100 Tarnów, ul. Bema 14
Nr konta: 81 1240 1910 1111 0000 0897 9388
z dopiskiem: POMNIK