Paweł Batko, organista tutejszej parafii, został zwycięzcą IV Festiwalu Organistów Diecezji Tarnowskiej „Cantantibus Organis”, który odbył się 26 i 27 września w Tuchowie i Tarnowie.

Laureat festiwalu pochodzi z Biadolin Szlacheckich, na organach w bocheńskim kościele św. Pawła Apostoła gra od 2011 r. Liczący 27 lat Paweł Batko jest absolwentem Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Tarnowie, a także ukończył studia magisterskie w Międzyuczelnianym Instytucie Muzyki Kościelnej, utworzonym przez krakowskie uczelnie – Akademię Muzyczną i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II.

W dwudniowym festiwalu, na który złożyły się przesłuchania konkursowe i koncerty wzięło udział 11 organistów z diecezji tarnowskiej. Ich muzyczne prezentacje oceniło jury złożone z wykładowców krakowskiej Akademii Muzycznej: prof. Józefa Serafina, jako przewodniczącego, prof. Krzysztofa Latały i dr. Henryka Jana Botora. Zwycięzca tegorocznego konkursu zaprezentował w sumie sześć utworów – w finale zagrał kompozycje Dietricha Buxtehuda (Preludium in g), Johanna Sebastiana Bacha (Preludium i fugę Es-dur) i Louisa Vierna (Carillon de Westminster).

Celem festiwalu było propagowanie muzyki organowej, podnoszenie poziomu wykonawstwa, konsolidacja środowiska organistowskiego oraz wzajemne dzielenie się doświadczeniami muzycznymi i podnoszenie kultury muzycznej w diecezji – poinformował za pośrednictwem portalu diecezjalnego ks. dr Grzegorz Piekarz, dyrektor artystyczny festiwalu. (mg)

Laureaci IV Festiwalu Organistów