Zapraszamy!

Modlitwę, koncert muzyczny, prezentację filmów dokumentalnych, wykłady i wspomnienia wpisano w program bocheńskich obchodów upamiętniających 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Kolejną rocznicę tego wydarzenia będziemy obchodzić w ramach Dnia Pamięci Ofiar Stanu Wojennego, który od dziewięciu lat ma charakter święta państwowego.

13 grudnia 1981 r. – to data jednego z najbardziej dramatycznych wydarzeń w naszym kraju. Wprowadzony w tym dniu stan wojenny był odpowiedzią komunistycznych władz PRL na solidarnościowy zryw w sierpniu 1980 r. Nastąpiły wtedy aresztowania i internowania działaczy NSZZ „Solidarność”, wprowadzono godzinę milicyjną i zakaz zgromadzeń, wyłączono telefony, zawieszono działalność instytucji kultury oraz zamknięto prawie wszystkie redakcje prasowe. Mimo wszystko grudniowy pucz generałów nie zdołał zniweczyć wolnościowych dążeń społeczeństwa, wspartego autorytetem i czynem Kościoła katolickiego, na czele z wielkimi rodakami – dziś już błogosławionymi – Janem Pawłem II i ks. Jerzym Popiełuszką.

Organizatorzy przywołując wspomnienie tego dramatycznego wydarzenia, zwracają też uwagę, aby pamiętać o ofiarach tamtych dni, o ludziach, którzy w obronie podstawowych praw każdego wolnego człowieka musieli oddać nawet swoje życie.

W ramach bocheńskich obchodów już w poniedziałek 12 grudnia w jednej ze szkół podstawowych nastąpi rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. „Dzieci wolnej polski” oraz konkursu piosenki Jacka Kaczmarskiego.

We wtorek 13 grudnia przewidziano pokaz filmów dokumentalnych poświęconych stanowi wojennemu, a towarzyszyć im będą wykłady pracowników IPN i relacje naocznych świadków. Wszystko to – z wolnym wstępem – odbędzie się w małej sali Kina Regis w godz.: od 9.00 do 13.30. W tym też dniu w Bazylice św. Mikołaja Biskupa o godz. 18.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza święta w intencji ofiar stanu wojennego.

Natomiast w sobotę 17 grudnia w Hali Widowiskowo-Sportowej wystąpi zespół De Press w koncercie zatytułowanym „Zerwij kajdany, połam bat”. Koncertowi poświęconemu pamięci Jacka Kaczmarskiego będzie towarzyszyć wystawa, zorganizowana przez pracownice bocheńskiego oddziału Archiwum Państwowego. Początek koncertu o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Grupa De Press jest znana z oryginalnej i wymownej oprawy swoich koncertów, a lider zespołu Andrzej Dziubek, swoim charakterystycznym głosem z góralskim zacięciem wyśpiewał już wiele ważnych, często patriotycznych treści. Ostatnio duże wrażenie na miłośnikach twórczości Dziubka zrobiła zaśpiewana przez niego katolicka pieśń błagalna „Święty Boże. Święty Mocny…”. Suplikacja w rockowej aranżacji stanowi tło do pierwszego polskiego filmu pt. „Mgła”, poświęconego katastrofie w Smoleńsku. W Bochni zespół wykona przede wszystkim utwory z trzech ostatnich albumów: „Myśmy rebelianci”, „Gromy i pyłki”, a także „Amen”. (mg)

Organizacji tych wydarzeń podjęli się: Starostwo Powiatowe w Bochni, NSZZ „Solidarność”, Miejski Dom Kultury, Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 2. Finansowo wsparł to dzieło Stalprodukt SA.