Proboszcz tutejszej parafii ks. Jan Nowakowski oraz właściciel firmy transportowej w podbocheńskich Łazach Andrzej Świgost zostali odznaczeni medalami Jana Pawła II, za zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej. Kapłana, jak i przedsiębiorcę, doceniono za wieloletnią pomoc w promocji i organizacji Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę. Odznaczenia przyznał kard. Stanisław Dziwisz podczas spotkania opłatkowego dla przewodników i organizatorów krakowskiej pielgrzymki – w poniedziałek, 20 stycznia.

Tradycyjne spotkanie opłatkowe odbyło się w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich. Rozpoczęła je w tamtejszej kaplicy Msza Święta, pod przewodnictwem biskupa pomocniczego archidiecezji krakowskiej Jana Szkodonia. Następnie uczestników uroczystości, a wśród nich dziewięcioro bocheńskich pielgrzymów, na czele z przewodnikiem ks. Romanem Łagoszem, podjął w auli z oknem papieskim metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Wtedy też hierarcha odznaczył medalami Jana Pawła II: złotym – ks. prałata Jana Nowakowskiego oraz brązowym – Andrzeja Świgosta. Proboszcz naszej parafii został doceniony za promowanie i stałe wspieranie pielgrzymowania bocheńskiej grupy 3 im. św. Jadwigi Królowej w ramach Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej, co czynił od czasu utworzenia się grupy z Bochni. Z kolei mieszkającego w powiecie bocheńskim pasjonata i właściciela samochodów ciężarowych wyróżniono za kilkunastoletnie organizowanie transportu bagaży pątników bocheńskich.

Galeria zdjęć Jarka Leśniaka   >> zobacz

Genezę Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej stanowi Biały Marsz z udziałem studentów oraz mieszkańców Krakowa, który odbył się w maju 1981 r., tuż po zamachu na życie Jana Pawła II. Kilka miesięcy później z Krakowa wyruszyła na Jasną Górę piesza pielgrzymka, która stanowiła dziękczynienie za cudowne ocalenie papieża Polaka od śmierci. Wśród organizatorów i uczestników pielgrzymki byli studenci pochodzący z Bochni. W kolejnych latach następowało formalne organizowanie się bocheńskiej grupy 3 im. św. Jadwigi Królowej. W sierpniu 1987 r. wyruszyła ona po raz pierwszy z Bochni – z kościoła św. Pawła Apostoła. Od 1993 r. „Trójka” wyrusza w tym samym terminie, tj. 4 sierpnia. Dwa dni później grupa dołącza w Krakowie do zasadniczego członu PPK. W ostatnim dniu pielgrzymowania – 11 sierpnia – z tutejszej parafii zwyczajowo wyjeżdża autokarowa pielgrzymka, której uczestnicy spotykają się z bocheńską grupą na Przeprośnej Górce, aby następnie razem przejść ostatnie kilometry i pokłonić się przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. (mg)