Niebawem po raz drugi będziemy przeżywać Niedzielę Słowa Bożego. Przypada ona 24 stycznia – w przededniu święta Nawrócenia św. Pawła Apostoła, stąd będziemy ją obchodzili z patronem naszej parafii – niestrudzonym i gorliwym głosicielem Słowa Bożego. Okolicznościowe kazania na Mszach świętych wygłosi homileta i pedagog – ks. prof. dr hab. Henryk Sławiński z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.

Od ubiegłego roku trzecia niedziela Okresu Zwykłego – zgodnie z decyzją papieża Franciszka – jest obchodzona jako Niedziela Słowa Bożego. Jest ona szczególnym czasem dziękczynienia za Słowo dane nam na kartach Pisma Świętego, czytanego podczas liturgii w kościele oraz rozważanego w czasie modlitwy indywidualnej i rodzinnej.

– Niech Niedziela poświęcona Słowu sprawi, aby w Ludzie Bożym wzrosła religijna i bliska znajomość Pisma Świętego, jak święty autor nauczał już w dawnych czasach: „Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić” (Pwt 30, 14) – czytamy w liście papieskim „Aperuit illis”, w którym Franciszek ustanowił Niedzielę Słowa Bożego.

W naszej wspólnocie parafialnej Niedzielę Słowa Bożego będziemy przeżywać ze św. Pawłem Apostołem, bowiem następnego dnia (25 stycznia) zwyczajowo świętujemy nawrócenie patrona parafii. Wtedy też Msze święte będą połączone z modlitwą do Apostoła Narodów. Tym samym zmienia się formuła naszego styczniowego spotkania dedykowanego postaci św. Pawła Apostoła i bogactwu jego nauczania. Na rzecz „Niedzieli poświęconej Słowu” dobiegło końca „niejako naturalnie” doroczne wydarzenie w naszej parafii, zwane „Triduum biblijnym”. To trzydniowe spotkanie modlitewne z Apostołem Narodów, połączone z rozważaniem Biblii, było owocem jubileuszowych obchodów Roku św. Pawła. Historycznie rzecz ujmując – odbyło się 12 edycji tegoż Triduum w latach 2009–2020. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym czasie niezmiennie pozostanie sposobność pogłębionego poznawania Pisma Świętego, w tym nauczania św. Pawła Apostoła, w czym nadal będą pomocni kaznodzieje związani z katolickimi uniwersytetami. |KazKo|

NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO
ze Świętym Pawłem Apostołem

24 stycznia 2021 r.

Kazania wygłosi ks. prof. dr hab. Henryk Sławiński
z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie


PONIEDZIAŁEK, 25 stycznia

Święto Nawrócenia św. Pawła Apostoła

MSZE święte (6.30, 7.00 i 18.00) z modlitwą do Apostoła Narodów