Ważne sprawy wymagają dobrego przygotowania. Dla 40 młodych chłopców z naszego dekanatu taką ważną sprawą okazało się czytanie Słowa Bożego. W środę, 3 kwietnia, uczestniczyli oni w uroczystym błogosławieństwie do posługi lektora (ministranta Słowa Bożego), którego udzielił im ks. infułat Adam Kokoszka. Ta uroczystość była zwieńczeniem kursu lektorskiego, odbywającego się w soboty Wielkiego Postu. Cotygodniowe spotkania przyszłych lektorów obejmowały ich formację ludzką, fonetyczną i oczywiście liturgiczną.

Wyrazy wdzięczności za wielkie zaangażowanie należą się z pewnością p. Joannie Cabale – prowadzącej zajęcia z fonetyki oraz ceremoniarzowi Marcinowi Chudemu – koordynującemu  ćwiczenia liturgiczne.

Nowi lektorzy dostrzegają wielką rangę tej zaszczytnej funkcji przy ołtarzu, którą będą mogli już oficjalnie pełnić. Zdają sobie sprawę z tego, że przekazywanie wiernym Słowa Bożego zobowiązuje. Nie tylko do doskonalenia swoich umiejętności czytania, lecz przede wszystkim ciągłego doskonalenia siebie. Niedoścignionym wzorem ma być dla nich Pierwszy Lektor – którym był sam Jezus Chrystus, czytający Słowo Boże w nazaretańskiej synagodze – wspomniał o tym dobitnie kaznodzieja podczas kończącej kurs Eucharystii.

Tegoroczny kurs lektorski ukończyli chłopcy z następujących parafii dekanatu Bochnia-Zachód: Bochnia, św. Pawła Apostoła – 18; Chełm – 5, Cikowice – 3, Gierczyce – 4, Łężkowice – 3, Sobolów – 6. W kursie uczestniczył też jeden lektor z Krzyżanowic (dekanat Bochnia-Wschód).

Pozostaje głęboko ufać, że zapał i entuzjazm, tak widoczne w czasie zakończonego kursu i podczas uroczystego błogosławieństwa, pozostaną w sercach nowych lektorów jak najdłużej. Oby przez swoją odpowiedzialną posługę czytania Słowa Bożego przybliżali siebie i innych do Boga. (xkb)

Galeria zdjęć kl. Sebastiana Piecha   >> kliknij