Końcem września br. tutejszy rodak ks. Michał Rachwalski rozpocznie pracę duszpasterską w Republice Środkowoafrykańskiej. We wtorek – 18 września – zostanie oficjalnie posłany do posługi misyjnej przez biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. Stanie się to w kościele św. Pawła Apostoła podczas uroczystej Mszy Świętej o godz. 18.00.

Ks. Michał Rachwalski już jako misjonarz rozpocznie pracę duszpasterską – 26 września br. – w parafii pw. św. Antoniego Padewskiego w Bimbo w Republice Środkowoafrykańskiej. Pochodzący z Bochni trzydziestoletni kapłan przyznaje, że pracę misyjną podejmuje jako męskie wyzwanie z Bożej motywacji. – To wyzwanie traktuję przede wszystkim jako szansę na pogłębienie relacji z Bogiem. Może ktoś zapytać: tylko dlaczego tak daleko? Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Drogi Boże nie są ludzkimi drogami i dlatego ufam, że to dla mnie będzie najlepsze. Poza tą Bożą motywacją jest to dla mnie także jakieś wyzwanie sprawdzenia się w trudniejszych warunkach, zmierzenie się z lękiem przed jakimś niedostatkiem. Odczytuję więc to jako „męskie wyzwanie” – podkreśla ks. Michał.

Przyszły misjonarz przyjął święcenia kapłańskie w maju 2007 r. z rąk ówczesnego biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca. Następnie wykonywał obowiązki wikariusza w parafii św. Michała Archanioła w Szalowej i w parafii Przemienienia Pańskiego w Koszycach Wielkich. W 2009 r. towarzyszył klerykom tarnowskiego seminarium w stażu misyjnym w Republice Centralnej Afryki. Gotowość wyjazdu do pracy misyjnej w Afryce zgłosił biskupowi tarnowskiemu początkiem 2010 r.

Kapłan podejmie pracę duszpasterską wśród Afrykańczyków po dwuipółletnim okresie koniecznej formacji duchowej i intelektualnej. W pierwszej kolejności przebywał w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie. Zwieńczeniem tego okresu było otrzymanie przez ks. Michała krzyża misyjnego z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Celestino Migliore, co nastąpiło 25 kwietnia 2011 r. w Gnieźnie. Drugim i zarazem finalnym etapem przygotowań był dla niego roczny staż językowy we Francji, kolejno w paryskiej szkole dla obcokrajowców oraz w parafiach Vivonne i Saint Maixent l’Ecole w diecezji Poitiers.

Ks. Michał zostanie posłany do Afryki w szóstym roku kapłaństwa i zgodnie z przyjętym zwyczajem akt ten zostanie dokonany w jego rodzinnej parafii. Będzie on pierwszym misjonarzem wywodzącym się z liczącej 28 lat tutejszej wspólnoty parafialnej pw. św. Pawła Apostoła. (mg)