Na bocheńskim rynku wydawniczym ukazała się książka przybliżająca kult św. Rozalii, patronki jednej z kaplic i cmentarza w naszej parafii. Promocja wydawnictwa i spotkanie z jego autorką Janiną Kęsek odbyło się 3 września w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni.

Książka pt. „Kult św. Rozalii w Bochni dawniej i dziś” pojawiła się staraniem Społecznego Komitetu Odnowy Kaplicy św. Rozalii, a wydał ją tutejszy Urząd Miasta przy współpracy z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną. Książkę napisała Janina Kęsek, starszy kustosz w bocheńskim muzeum im. prof. Stanisława Fischera, autorka wielu publikacji opisujących dzieje Bochni i jej mieszkańców. Z jej nowej książki dowiemy się o historii czci św. Rozalii, za której wstawiennictwem modlono się w Bochni od XV w., szczególnie podczas epidemii nawiedzających miasto. Imię świętej nosi jeden z bocheńskich cmentarzy oraz kaplica niegdyś wybudowana poza miastem, a dziś znajdująca się przy ul. Krakowskiej. Obiekt ten przez wiele lat zapomniany, za sprawą proboszcza parafii św. Pawła Apostoła, kolejnych władz miasta i okolicznych mieszkańców stał się w ostatnim czasie miejscem żywego kultu św. Rozalii.

Promocji książki towarzyszyła ekspozycja poświęcona kaplicy św. Rozalii. Dzieje tego obiektu uwydatniły również oryginalne dokumenty, zaprezentowane przez Alinę Bukowską, inicjatorkę wielu przedsięwzięć na rzecz kaplicy przy ul. Krakowskiej. Spotkanie zgromadziło liczne grono słuchaczy, wśród których obecny był proboszcz tutejszej parafii ks. Jan Nowakowski. (mg)

Galeria zdjęć Wojtka Salamona   >> zobacz