Nie milkną echa uroczystości patriotycznej, która odbyła się m.in. na terenie tutejszej parafii, 15 września br. Wtedy właśnie bochnianie i goście z różnych stron Polski byli świadkami odsłonięcia na cmentarzu św. Rozalii pomnika upamiętniającego tysiące Polaków, zamordowanych w wileńskich Ponarach. Przywołano też pamięć spoczywającego na tym cmentarzu naszego rodaka, redemptorysty o. Władysława Całki, który w latach okupacji hitlerowskiej był więziony w Wilnie, a swoje przeżycia z tego okresu opisał w dzienniku, stanowiącym dziś cenne źródło historyczne i wartościowe świadectwo wiary.
Relacja z tej uroczystości >> kliknij
Na naszej stronie zamieściliśmy obszerną fotorelację z tej uroczystości, która odbyła się w kościele św. Pawła Apostoła, na cmentarzu św. Rozalii i w Muzeum im. Stanisława Fischera. Autorami zdjęć są: Michał Potępa, Stanisław Kęsek, Władysław Całka i Zbigniew Jędrzejek.
Galeria zdjęć >> kliknij
W tym czasie także na Litwie modlono się za ofiary Zbrodni Ponarskiej i o. Władysława Całkę. Msze święte w tych intencjach zostały odprawione: 13 września w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Wilnie, w którym znajduje się obraz Jezusa Miłosiernego malowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego wg wizji siostry Faustyny oraz 15 września w wileńskim kościele św. Bartłomieja (w tej świątyni pracował o. Władysław Całka) i na Górze Krzyży pod Szawlami. Msze zamówili: pracownicy bocheńskiego muzeum i rodzina o. Władysława Całki oraz uczestnicy wycieczki do Wilna, zorganizowanej przez Biuro Pielgrzymkowe z Porąbki Uszewskiej.
W uroczystym osłonięciu obelisku w Bochni udział wzięła Maria Wieloch, prezes Stowarzyszenia Rodzina Ponarska. Wtedy też zaprezentowała ona broszurę pt. „Ponary – miejsce »ludzkiej rzeźni«”, autorstwa profesora Uniwersytetu Gdańskiego dr. hab. Piotra Niwińskiego. Publikacja ta została wydana staraniem Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu, funkcjonującej przy Instytucie Pamięci Narodowej. Warto wspomnieć, że Rodzina Ponarska udostępniła to opracowanie w wersji elektronicznej. (mg)
Broszura „Ponary – miejsce »ludzkiej rzeźni«” w wersji PDF >> kliknij