Niedziela – 22 września – będzie w diecezji tarnowskiej dniem solidarności z Republiką Środkowoafrykańską. Wikariusz biskupi ds. misji ks. Krzysztof Czermak zachęca do stałej modlitwy o siłę i nadzieję dla misjonarzy i tamtejszej ludności, a także o przemianę serc tych, którzy sieją niepokój i zniszczenie. W naszej parafii w sposób szczególny pamiętamy o rodaku ks. Michale Rachwalskim, który od 26 września ub.r. pełni posługę misyjną na afrykańskiej ziemi – w Bimbo.

 

Dzień solidarności z misjonarzami w Republice Środkowoafrykańskiej

W Republice Środkowoafrykańskiej ciągle brak stałego pokoju i spokoju. Choć dotychczas nasi diecezjalni misjonarze (18 września dojechało dwóch nowych) nie doznali żadnej materialnej i fizycznej szkody, „Seleka” dopuszcza się bestialskich ataków zwłaszcza na ludność cywilną, oszczędzając zawsze muzułmanów. Nie tak dawno miały miejsce krwawe rozboje na północy kraju (np. Bossangoa, gdzie zginęło ponad 100 osób, w tym dwoje z Europy), zwłaszcza w diecezji Bouar, gdzie pracuje pięciu naszych misjonarzy i gdzie wikariuszem generalnym jest ks. Mirosław Gucwa. W tej diecezji szczególny akt okrucieństwa dokonał się w Bohong. Włamano się do kościoła, napadnięto na plebanię afrykańskich księży, na dom sióstr i zrabowano mienie. Śmierć w wiosce i okolicach poniosło ponad 30 osób, a ponad 2400 domów zostało zniszczonych (na naszej stronie misje.diecezja.tarnow.pl można przeczytać opis tragicznych wydarzeń, którego autorem jest ks. Mirosław Gucwa). Nasza diecezja pospieszyła naszym braciom w Bohong z oczekiwaną przez nich pomocą materialną. Straty zawsze omijają wyznawców islamu. W innych miejscowościach na północy np. w Paua miały miejsce podobne wypadki. Te wszystkie wydarzenia noszą na sobie znamię prześladowania wyznawców Chrystusa

W samej diecezji Bouar ogłoszono 22 września Dniem Solidarności z Bohong. My, chrześcijanie diecezji tarnowskiej, przyłączmy się w duchu wiary do tej inicjatywy, obejmując w tym dniu swoją modlitwą w kościołach wszystkich mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej i wszystkich misjonarzy, pośród których jest 10 kapłanów, 1 misjonarka świecka i 2 wolontariuszki świeckie – posłanych przez Kościół tarnowski.

Módlmy się nieustannie o siłę i nadzieję dla wszystkich misjonarzy, a także dla miejscowej ludności. Prośmy też o przemianę serc tych, którzy sieją niepokój i zniszczenie. Módlmy się o to codziennie nie czekając na zachętę do modlitwy z czyjejkolwiek strony. Dzień 22 września jest tylko okazją do naszej mobilizacji w tym względzie. Inspirujmy więc ciągłą modlitwę w parafiach i w rodzinach.

Wikariusz biskupi ds. misji
Ks. Krzysztof Czermak