Zapraszamy do udziału w akcji!

W naszej parafii będzie zbierana makulatura na budowę studni w Sudanie Południowym. Zbiórka zostanie przeprowadzona w ramach akcji „Makulatura na Misje” – w sobotę 8 marca. Koordynatorem przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z tutejszej parafii.

Sudan Południowy jest młodym państwem, utworzonym 9 lipca 2011 r. Jego ogromnym problemem jest brak pitnej wody, do której dostęp ma tylko 60% mieszkańców. Jedno ujęcie wody przypada na 1700 osób. Wielu Sudańczyków jest zmuszonych pić wodę zanieczyszczoną z niebezpiecznych źródeł, kałuż i okresowo przepływających rzek, co wiąże się z ryzykiem zachorowania na malarię i zakażenia pasożytami.

Dzięki akcji „Makulatura na Misje” i za pośrednictwem misji katolickich księży salezjanów można pomóc tamtejszej ludności, którą w 58% stanowią chrześcijanie. Pieniądze ze sprzedaży zebranej makulatury zostaną przeznaczone na budowę studni, której koszt jest uzależniony od ilości odwiertów oraz od warunków geologicznych. W Sudanie Południowym studnie są wiercone na głębokość 80 metrów, a każdej z nich – tym sposobem sfinansowanej – jest nadawany patron.

Studnia, którą zamierza się wybudować za sprawą akcji przeprowadzonej w Bochni będzie nosić imię dr. Filipa Adwenta (*1955 †2005) – Francuza polskiego pochodzenia, który w 1996 r. wrócił do Polski. Oprócz czynnej praktyki lekarskiej angażował się w działalność patriotyczną. Był posłem do Parlamentu Europejskiego, w którym reprezentował Podkarpacie. Znany był m.in. z tego, że zdecydowanie przeciwstawiał się aborcji, eutanazji, wyprzedaży polskiej ziemi. Zmarł na skutek obrażeń odniesionych w wypadku samochodowym, do jakiego doszło w 2005 r. W wyniku tego zdarzenia śmierć ponieśli także jego córka i rodzice. – Podejmujemy dzieło budowy studni jego imienia w Afryce, by pielęgnować pamięć o nim i szerzyć ideę pomocy dla najsłabszych i najuboższych, których Filip Adwent był gorącym orędownikiem – informują organizatorzy akcji ze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich.

Życiorys dr. Filipa Adwenta   >> zobacz

Bocheńska akcja zbierania makulatury (starych zeszytów, kartonowych pudeł, gazet, ulotek, itp.) odbędzie się w sobotę 8 marca. W tym celu w godz. od 7.00 do 18.00 będzie wystawiony kontener na parkingu przy kościele św. Pawła Apostoła.

Warto wiedzieć, że 1 kg makulatury to 75 litrów wody dla Afryki, czyli niejeden „kubek świeżej wody podany jednemu z tych najmniejszych” (Mt 10,42). (mg)