Ponad 400 członków Akcji Katolickiej Diecezji Tarnowskiej spotkało się w bocheńskiej kopalni soli – w sobotę 27 kwietnia. Podziemne spotkanie modlitewno-formacyjne zorganizował oddział stowarzyszenia z parafii św. Pawła Apostoła w Bochni.

Spotkanie zgromadziło członków 59. parafialnych oddziałów Akcji Katolickiej, którym towarzyszyło kilkunastu księży asystentów dekanalnych i parafialnych, a także kościelny asystent diecezjalny AK ks. Jan Bartoszek oraz w roli gospodarza ks. prałat Jan Nowakowski, proboszcz tutejszej parafii.

Głównym punktem programu była Msza Święta, odprawiona w kaplicy św. Kingi, pod przewodnictwem ks. Jana Bartoszka, który również wygłosił homilię. Kaznodzieja nawiązał do słów Pana Jezusa: „Wy jesteście solą ziemi; wy jesteście światłem świata”. Samo już miejsce spotkania wpisywało się w te słowa. Byśmy jednak mogli być ewangeliczną solą, musimy zadbać o swoją wiarę. Kapłan wezwał do ożywienia wiary, wtedy będziemy dla innych świadectwem, będziemy solą, która nie wietrzeje i nie traci smaku. Rok Wiary ma być czasem szczególnej refleksji nad naszą wiarą.

Po Mszy Świętej prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Bożena Kwitowska podziękowała ustępującemu Zarządowi DIAK wraz z jego wieloletnim prezesem Wacławem  Prażuchem oraz wręczyła nominacje nowo wybranym członkom Zarządu.

Uczestnicy spotkania zapoznali się także z historią kopalni, zwiedzając jej najciekawsze miejsca pod opieką przewodników.

Spotkanie wpisało się w świętowanie urodzin Bochni, która ma już 760 lat i powstała dzięki odkryciu złóż soli kamiennej na tym terenie. Sól w sensie ewangelicznym stanowi o wartości człowieka, a w sensie fizycznym dała początek naszemu miastu i stanowiła o wielowiekowym dobrobycie państwa.

Wdzięczni Panu Bogu i wszystkim, którzy włączyli się w przygotowanie spotkania, ufamy, że obok wrażeń estetycznych zaowocuje ono umocnieniem wspólnoty AK oraz nas samych. (bh)

Galeria zdjęć z tego wydarzenia   >> kliknij