W niedzielę – 20 października – ok. 2,5 tysiąca osób z różnych stron diecezji tarnowskiej spotkało się w Bochni, aby dać wyraz swojemu przywiązaniu do tradycyjnych wartości rodzinnych. Piąty diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny przyciągnął dzieci i młodzież z ich rodzicami i dziadkami, a także duchownych, samorządowców, przedstawicieli stowarzyszeń i ruchów katolickich oraz Sejmu. Na czele korowodu, idącego spod kościoła św. Pawła Apostoła na centralny plac Solnego Grodu, stanął biskup tarnowski Andrzej Jeż.
Wszystko rozpoczęła kameralna uroczystość na cmentarzu św. Rozalii, gdzie pasterz diecezji tarnowskiej dokonał poświęcenia pomnika Dziecka Utraconego, zbudowanego z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Wydarzenie było transmitowane na ekrany telewizyjne w kościele św. Pawła Apostoła, co stało się dzięki staraniom nauczycieli z Zespołu Szkół nr 1 i uczniów Technikum Informatycznego z tejże szkoły.
Następnie bp Andrzej Jeż przewodniczył Eucharystii w kościele św. Pawła Apostoła. Mszę transmitowały RDN Małopolska i RDN Nowy Sącz. Zgromadzeni w świątyni, jak i radiosłuchacze z ust hierarchy usłyszeli, że naszym obowiązkiem jest stałe upominanie się o prawa dzieci przed urodzeniem, szczególnie, że w Polsce pozbawia się życia ze względu na ich niepełnosprawność lub okoliczności poczęcia.
Biskup ordynariusz mówił, że nie możemy być obojętni na niedorzeczne argumenty przeciwstawne genetyce i zdrowemu rozsądkowi. „Nie można obojętnie przyglądać się współczesnym wyrafinowanym formom niszczenia ludzkiego życia, które wprowadzając pojęciowy zamęt – zabijanie nazywają zabiegiem, a poczęte ludzkie życie bezosobowym płodem” – podkreślił bp Jeż.
Pasterz diecezji – za bł. Janem Pawłem II – przypomniał, że ochrona życia każdej ludzkiej istoty obowiązuje wszystkich ludzi: „Prawo do życia nie jest tylko kwestią światopoglądu, nie jest tylko prawem religijnym, ale jest prawem człowieka, jest prawem najbardziej podstawowym”.
Podczas Mszy Świętej na ręce głównego celebransa zostały procesyjnie złożone wyjątkowe dary ofiarne. Dzieci przekazały tzw. „małe stópki” – znaczek przedstawiający stopy 11-tygodniowego dziecka, młodzież złożyła ofiary pieniężne zebrane w ramach tegorocznego Dnia Papieskiego na rzecz stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Agnieszka i Marek Maślańcowie przekazali makietę pomnika Dziecka Utraconego, który zaprojektowali i wykonali, a Maria i Józef Ślusarzowie, członkowie Stowarzyszenia Rodzin Katolickich, podarowali białe kwiaty, symbolizujące niewinność przedwcześnie utraconych dzieci.
Trzykilometrowa trasa marszu prowadziła ulicami: Wyspiańskiego, Nowy Świat, Legionów Polskich, Krakowskie Przedmieście, Krakowską, Matejki, Kazimierza Wielkiego do rynku. Maszerujący dysponowali chorągiewkami z graficznymi akcentami bocheńskimi i z treściami religijnymi, nawiązującymi do przeżywanego miesiąca różańca (co uwydatnił wizerunek Matki Bożej Bocheńskiej), a także do peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego oraz relikwii św. siostry Faustyny i bł. Jana Pawła II w diecezji tarnowskiej (co ukazał witraż z kościoła św. Pawła Apostoła). Uczestnicy pochodu mieli również do dyspozycji 800 sztuk białych kwiatów z bibuły, przygotowanych przez przedszkolaków i ich opiekunów oraz pracowników i uczniów tutejszych szkół podstawowych.
Animacja marszu była prowadzona z platformy amerykańskiego trucka, sprowadzonego prosto ze słonecznej Kalifornii za sprawą mieszkańca powiatu bocheńskiego Andrzeja Świgosta. Jedną ze stron platformy samochodu okraszał baner ze scenkami z życia rodziny, namalowanymi przez uczniów Gimnazjum nr 2. W animacji udział wzięli: Dziewczęca Służba Maryjna, młodzież z Gimnazjum nr 1 i z Zespołu Szkół nr 1 oraz Lidia Wojewoda-Mroczek z przyjaciółmi. Tuż za pojazdem wdzięcznie i dźwięcznie maszerowała orkiestra górnicza z tutejszej kopalni soli.
Zwieńczeniem marszu był piknik rodziny na bocheńskim rynku. Do zebranych słowo skierowali burmistrz Bochni Stefan Kolawiński, poseł na Sejm RP prof. Włodzimierz Bernacki, ks. dr Jan Banach – dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin diecezji tarnowskiej oraz dziekani bocheńskich dekanatów – ks. infułat Zdzisław Sadko i ks. prałat Jan Nowakowski.
Podczas pikniku nagrodzono 9 laureatek konkursu plastycznego pt. „Moja rodzina”, na który dzieci zgłosiły 400 prac. Harcerze z 41. Drużyny Starszoharcerskej „Cichociemni” Hufca Bochnia rozprowadzali przypinki Bractwa Małych Stópek ze Szczecina, z których dochód został przekazany na leczenie chorej na raka małej bochnianki Dorotki Botkowskiej. Młodzi z KSM-u rozdawali okolicznościowe wydanie „Głosu Parafii” oraz broszurę Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.
Na uczestników marszu czekał również ciepły posiłek, a przygotowano 300 litrów grochówki, 150 litrów bigosu oraz po 200 litrów zupy pomidorowej i żurku. Potrawy zostały przygotowane przez Dom Pielgrzyma „Bursa” w Bochni, Dom Pomocy Społecznej w Bochni oraz kucharzy rekrutujących się spośród więźniów Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu.
Zasadniczym wydarzeniem pikniku i jednocześnie finałem marszu był koncert z wartościowym przesłaniem zespołu Siostry Jeremiasza, który tworzy wielodzietna rodzina Kowalskich z Ostrowca Świętokrzyskiego. W Solnym Grodzie grupa wystąpiła w 7-osobowym składzie: mama Iwona (skrzypce, śpiew), tata Grzegorz (gitara elektryczna) oraz ich dzieci – Agnieszka (śpiew główny, skrzypce), Weronika (śpiew, flet poprzeczny), Maria (gitara basowa, śpiew), Gabriela (instrumenty klawiszowe, śpiew) i Jeremiasz (perkusja).
V Diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny w Bochni na zdjęciach Wojciecha Bursztyna >> zobacz
Patronat honorowy nad bocheńskim marszem objęli biskup tarnowski Andrzej Jeż i burmistrz Bochni Stefan Kolawiński. Organizacji podjęli się Duszpasterstwo Rodzin Diecezji Tarnowskiej i parafia św. Pawła Apostoła w Bochni. W organizację dzieła włączyli się: Domowy Kościół Rejonu Bocheńskiego, Poradnia Rodzinna i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich z parafii św. Pawła Apostoła w Bochni, parafia św. Mikołaja biskupa w Bochni i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii św. Jana Nepomucena w Bochni. Partnerami wydarzenia byli Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia i Stowarzyszenie Służba św. Łazarza – Lazarus.
Wcześniej takie marsze odbyły się w Tarnowie (dwukrotnie), Nowym Sączu i Mielcu. Pierwszy z nich zorganizowano jesienią 1996 r. z inicjatywy tarnowskich środowisk kościelnych i społecznych. Przyszłoroczny diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny zaplanowano w Dębicy. (mg)
Materiał filmowy Piotra Rogusza