We wtorek – 15 października – w tutejszym kościele rozpocznie się kilkudniowy III Kongres Rodziny pod hasłem „W służbie życiu”. Jego zwieńczeniem będzie poświęcenie pomnika Dziecka Utraconego na cmentarzu św. Rozalii oraz piąty w diecezji tarnowskiej Marsz dla Życia i Rodziny, który w tym roku odbędzie się w Bochni.
Kongres – zorganizowany przez Stowarzyszenia Rodzin Katolickich – zostanie zainaugurowany w Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego i poprzedzi diecezjalny Marsz dla Życia i Rodziny, który w niedzielę – 20 października – przejdzie bocheńskimi ulicami. Na zasadniczy program kongresu złożą się nabożeństwa oraz prelekcje: ks. dr. Jana Banacha – dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Małżeństw i Rodzin kurii diecezjalnej w Tarnowie, dr. inż. Antoniego Zięby – aktywnego obrońcy życia człowieka, nauczyciela akademickiego i publicysty z Krakowa, dr Darii Mikuły-Wesołowskiej – lekarza z Bielska-Białej oraz Magdaleny Komęzy-Wolszy – pedagoga z tarnowskiego oddziału Ośrodka Adopcyjnego Towarzystwa Przyjaciół Dzieci. Tematyka będzie dotyczyć dziecka utraconego, zadań stojących przed świeckimi w dziele obrony życia, naprotechnologii oraz form adopcji dzieci i opieki nad nimi. Wykłady zostaną poparte wypowiedziami osób, które doświadczyły powyższych aspektów ludzkiej egzystencji.
W ostatnim dniu kongresu na cmentarzu św. Rozalii zostanie poświęcony pomnik Dziecka Utraconego, który jako pierwszy w diecezji tarnowskiej powstał z myślą o dzieciach, które nie doczekały narodzin, a także dla rodziców doświadczonych ich utratą. Do realizacji tego pomysłu wybrano projekt krakowskich rzeźbiarzy Agnieszki i Marka Maślańców. – Przedstawia on osobę z reliefem prenatalnym w popiersiu, w stanie głębokiej refleksji sytuacji, której doświadczyła. Krzyż z napisem: „Nadzieja zbawienia” daje możliwość religijnego odniesienia i ukojenia rozpaczy w Zbawicielu. U podnóża pomnika umieszczono zdanie: „Z miłości do dzieci utraconych”, mające budzić pozytywną reakcję na społeczny problem i zadumę nad tajemnicą odejścia dziecka, w każdym etapie jego rozwoju. Wymowa pomnika może jednocześnie skłonić do refleksji rodziców, którzy wybrali aborcję – tak o idei wybranego projektu mówi Tadeusz Pawłowski, prezes oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich przy parafii św. Pawła Apostoła.
Uczestnicy kongresu wezmą również udział w Marszu dla Życia i Rodziny, by wspólnie z mieszkańcami różnych stron diecezji dać świadectwo przywiązania do tradycyjnych wartości rodzinnych oraz szacunku dla każdej osoby i każdego życia.
Poprzednie kongresy rodziny – z inicjatywy tutejszego oddziału SRK – odbyły się w drugiej połowie lat 90. XX w. (1996 i 1998). Pierwszy z nich był poświęcony wychowaniu w rodzinie i został zakończony bezalkoholowym balem w bocheńskiej kopalni soli. Drugi pod hasłem „Dom – pierwsza Ojczyzna” zakończono słynnymi Nieszporami Ludźmierskimi. (mg)
************
III Kongres Rodziny w Bochni
„W służbie życiu”
15–20 października 2013 r.
Modlitwa, prelekcje, dyskusje i świadectwa w kościele św. Pawła Apostoła
Wtorek, 15.10 – Międzynarodowy Dzień Dziecka Utraconego
17.30 – Różaniec w intencji rodzin dzieci utraconych
18.00 – Msza Święta
19.00 – Ks. dr Jan Banach (Tarnów): Dziecko utracone – trudny dar dla rodziców
Środa, 16.10
17.30 – Różaniec w intencji poszanowania życia w Ojczyźnie
18.00 – Msza Święta
19.00 – Dr inż. Antoni Zięba (Kraków): Aktualne zadania świeckich w dziele obrony życia
(aborcja eugeniczna, procedura in vitro, permisywna edukacja szkolna)
Czwartek, 17.10
17.30 – Różaniec w intencji rodziców z trudem oczekujących na dar potomstwa
18.00 – Msza Święta
19.00 – Dr Daria Mikuła-Wesołowska (Bielsko-Biała): Naprotechnologia – nadzieja dla niepłodnych małżeństw
Piątek, 18.10
17.30 – Różaniec w intencji dzieci osieroconych
18.00 – Msza Święta
19.00 – Mgr Magdalena Komęza-Wolsza (Tarnów): Adopcja drogą do rodzicielstwa
Sobota, 19.10 – Dzień w gronie własnych rodzin
Niedziela, 20.10 – Marsz dla Życia i Rodziny
10.30 – Poświęcenie pomnika Dziecka Utraconego (cmentarz św. Rozalii)
– transmisja wideo na ekranach w kościele
11.00 – Msza Święta pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża
Marsz ulicami miasta i piknik rodzinny na rynku