Bocheńskie muzeum im. prof. Stanisława Fischera opublikowało dwuczęściową wystawę wirtualną, zatytułowaną – „Święta jak marzenie”. W tej świątecznej opowieści znajdziemy m.in. akcenty związane z naszą parafią. Obecnie trwamy w oktawie Narodzenia Pańskiego, zatem jesteśmy nadal w centrum czasu sprzyjającego refleksji nad niezwykłością okresu od Adwentu do święta Ofiarowania Pańskiego. A może jakieś wnioski na przyszłość?

Ta wielowątkowa opowieść odnosi się głównie do realiów lokalnych i obejmuje ok. 250 ilustracji. – Opowiadamy za pomocą zbiorów bocheńskiego muzeum, choć sporadycznie wykorzystaliśmy także prywatne. Emocjonalne konteksty zbudowane zostały przez współczesne fotografie, teksty kolęd, cytaty z literatury oraz przysłowia osadzające wątki świąteczne w szerszej perspektywie naszej historii i tradycji – informują twórcy wystawy Jan Flasza i Iwona Zawidzka.

Pierwsza część wystawy opowiada o adwentowym oczekiwaniu, o pełnych krzątaniny przygotowaniach przedświątecznych
i Świętym Mikołaju, zaś druga jej część obejmuje czas od Wigilii do święta Matki Bożej Gromnicznej. Autorzy rozpoczynają opowieść „prostym odkryciem”: „Być może doświadczyliście już niezwykłego odkrycia, że im mniej czasu przed Świętami spędza się na zakupach, przygotowaniach i krzątaninie, tym świętowanie okazuje się lepsze, pełniejsze i bardziej satysfakcjonujące! Banalne? Zawsze można sprawdzić…”. |KazKo|

ŚWIĘTA JAK MARZENIE | Wystawa wirtualna   >> część I  |  >> część II