Nasz rodak diakon Sebastian Kolasa przyjmie – w sobotę 26 maja – święcenia kapłańskie w katedrze tarnowskiej, a dzień później w tutejszym kościele odprawi pierwszą Mszę Świętą. W tych dniach zwieńczy on kilkuletni okres formacji i kształcenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Tarnowie i jednocześnie wkroczy na drogę służby kapłańskiej.

Uroczystość święceń kapłańskich naszego rodaka odbędzie się w sobotnie przedpołudnie (początek o godz. 9.00) w Bazylice Katedralnej w Tarnowie. Sakramentu święceń udzieli mu biskup tarnowski-nominat Andrzej Jeż. W tym też dniu diakon Sebastian – już jako nowo wyświęcony kapłan – zostanie uroczyście powitany przez proboszcza parafii w progach rodzinnej świątyni, w której następnie poprowadzi nabożeństwo majowe (godz. 18.30).

Następnego dnia – w niedzielę 27 maja – odbędą się uroczystości prymicyjne. Rozpoczną się one w domu rodzinnym prymicjanta przy ul. Witosa, po czym nastąpi przejazd uczestników uroczystości do kościoła parafialnego. Msza Święta prymicyjna rozpocznie się o godz. 11.00, a zwieńczy ją procesja z Najświętszym Sakramentem wokół kościoła, a także prymicyjne błogosławieństwo wszystkich zgromadzonych.

W tym roku do święceń kapłańskich zamierza przystąpić 27 alumnów tarnowskiego seminarium. Obecnie przebywają oni w domu formacyjnym w Błoniu k. Tarnowa, gdzie w skupieniu i na modlitwie przygotowują się do wejścia na drogę kapłaństwa służebnego. Wcześniej – także w ramach bezpośrednich przygotowań do święceń – odbyli praktyki duszpasterskie w parafiach diecezji tarnowskiej. Diakon Sebastian praktykował w parafii Wniebowzięcia NMP w Krynicy-Zdroju. (mg)