Modlitwa w kościele św. Pawła Apostoła i oddanie hołdu poległym w obronie ojczyzny na cmentarzu św. Rozalii złożyły się na bocheńskie obchody 73. rocznicy hitlerowskiej agresji na Polskę i wybuchu II wojny światowej. Uroczystość zorganizowana przez władze powiatu i miasta odbyła się w sobotę 1 września. Wśród licznych delegacji byli również przedstawiciele miast partnerskich Bochni – z Niemiec, Ukrainy i Słowacji.

Obchody rocznicowe rozpoczęła Msza Święta koncelebrowana przez bocheńskich proboszczów: ks. Jana Nowakowskiego i ks. Kazimierza Kapcię oraz rodaka z tutejszej parafii ks. Michała Rachwalskiego.

W kazaniu, proboszcz parafii św. Pawła Apostoła ks. Jan Nowakowski, odniósł okrucieństwo zbrodniczych systemów XX wieku – nazizmu i komunizmu, do przesłania goszczącego w sierpniu br. w Polsce patriarchy Cyryla I, który przestrzegał przed niszczeniem duchowego fundamentu Europy, jakim jest chrześcijaństwo.

Kaznodzieja – powołując się na wskazanie bł. Jana Pawła II – przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Europy. – Czy chcemy czy też nie, czy wiemy o tym, czy nie chcemy wiedzieć, mamy już w naszym wnętrzu, w naszych genach zakodowany świat chrześcijański. Trzeba mieć tylko odwagę na nowo go odkryć. Tak misternie budowany gmach cywilizacji chrześcijańskiej na świecie, w Europie został w XX wieku przez twórców różnych ideologii bez Boga poważnie uszkodzony. Kto go naprawi? Kto ma chęć i siłę, aby to robić? Mamy wiele wybitnych postaci, które ten problem widzą, biją na alarm, ale często są osamotnione w tej nierównej walce zła z dobrem – zauważył ks. Jan Nowakowski.

Proboszcz tutejszej parafii, nawiązując do wizyty Niemców z Bad Salzdetfurth, miasta partnerskiego Bochni, dał przykład tego, co może łączyć europejską społeczność: Nasze dwa miasta znane są z kopalni soli. Kiedyś sól była źródłem godnego życia dla ludzi. Tym kruszcem, jako symbolem, posłużył się także Jezus Chrystus w swoim nauczaniu. Zwrócił się do swoich uczniów: „Wy jesteście solą ziemi”. Jako ludzie wierzący mamy być świadkami, że istnieją o wiele ważniejsze wartości niż te materialne. Są nimi: miłość, prawda, sprawiedliwość, 10 Przykazań Bożych. Nade wszystko istnieje Bóg, który jest źródłem wszystkiego co dobre, piękne, szlachetne.

Po Mszy Świętej nastąpił uroczysty przemarsz z towarzyszeniem orkiestry dętej z Grobli na cmentarz św. Rozalii, gdzie znajduje się mogiła 39 żołnierzy poległych w obronie Bochni, we wrześniu 1939 r. Obecni na uroczystości kombatanci, przedstawiciele lokalnych instytucji i zakładów pracy, wychowawcy z młodzieżą ze szkół bocheńskich i z powiatu wysłuchali przemówień posłów na Sejm RP, samorządowców i przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Odbył się również apel poległych oraz złożono wieńce i kwiaty na mogile poległych obrońców ojczyzny.

Tegoroczne obchody rocznicy 1 września 1939 r. miały charakter międzynarodowy, gdyż obecne były na nich delegacje miast partnerskich Bochni – z Bad Salzdetfurth (Niemcy), Borszczowa (Ukraina) i Kieżmarku (Słowacja).

Szczególną uwagę zwróciło przemówienie burmistrza Bad Salzdetfurth Ericha Schapera, który w tym wyjątkowym dla bochnian miejscu oddał hołd zamordowanym przez jego rodaków i wyraził ubolewanie, że totalitarny nieludzki system zbudowali Niemcy. Okazał też wdzięczność Polakom, że jako pierwsi mieli odwagę rozpocząć demontaż potwornego systemu komunistycznego w latach 90. XX wieku. Dobitnie podkreślił, że była to zasługa Solidarności, Kościoła w Polsce i papieża Jana Pawła II.

Na koniec uroczystości nastąpiła spontaniczna i jednocześnie wzruszająca chwila. Prezes bocheńskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Cecylia Dźwigaj-Wanicka na znak przebaczenia i pojednania uścisnęła dłoń niemieckiemu burmistrzowi Erichowi Schaperowi. Świadkowie przyjęli ten gest z uznaniem. (mg)

Galeria zdjęć Łukasza Chojeckiego i Zbigniewa Jędrzejka   >> kliknij