Grupa 3 im. św. Jadwigi Królowej pielgrzymuje na Jasną Górę w ramach wspólnoty prądnickiej Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej. Te swoiste rekolekcje w drodze – w intencji ojca świętego i ojczyzny – rozpoczynają się 4 sierpnia w kościele św. Pawła Apostoła w Bochni. Ich zakończenie przed cudownym obrazem Matki Bożej Częstochowskiej następuje zwyczajowo 11 sierpnia. Przewodnikiem grupy jest ks. Paweł Skraba.

Bocheńska „Trójka” wyruszyła po raz pierwszy z kościoła św. Pawła Apostoła 7 sierpnia 1987 r. Pielgrzymi z Bochni dołączyli do głównego członu PPK w Krakowie, skąd po Mszy świętej na Wawelu udali się Szlakiem Orlich Gniazd do Częstochowy.
Od 1993 r. Piesza Pielgrzymka Krakowska odbywa się w dniach od 6 do 11 sierpnia. Dwa dni wcześniej wyruszają pielgrzymi z Bochni: zaczynają Mszą świętą w kościele św. Pawła Apostoła, a po pierwszych kilometrach zatrzymują się na modlitwie w sanktuarium Matki Bożej Bocheńskiej. 11 sierpnia – w ostatnim dniu pielgrzymowania – z parafii św. Pawła Apostoła wyjeżdża autokarowa pielgrzymka, której uczestnicy spotykają się z bocheńską grupą na Przeprośnej Górce, by następnie razem przejść ostatnie kilometry do celu.

Genezę Pieszej Pielgrzymki Krakowskiej stanowi Biały Marsz z udziałem studentów oraz mieszkańców Krakowa.
Marsz, który odbył się 17 maja 1981 r., w kilka dni po zamachu na życie Jana Pawła II, był wyrazem łączności z ojcem świętym i jednocześnie sprzeciwem wobec zła na świecie. Trzy miesiące później z Krakowa wyruszyła na Jasną Górę piesza pielgrzymka, która stanowiła dziękczynienie za cudowne ocalenie papieża Polaka od śmierci. Wśród organizatorów i uczestników pielgrzymki byli studenci pochodzący z Bochni.

Piesza Pielgrzymka Krakowska   >> zobacz

Z biegiem lat kard. Stanisław Dziwisz odznaczył medalami Jana Pawła II zasłużonych promotorów i organizatorów pielgrzymowania bocheńskiej „Trójki”. Złotym medalem zostali wyróżnieni: Robert Leśniak (2011) i ks. Jan Nowakowski (2014), który wspierał grupę od czasu jej utworzenia. Metropolita krakowski nagrodził również medalem brązowym: Jaromira Malinę i Jarosława Leśniaka (2012), a także Andrzeja Świgosta (2014) za organizowanie transportu bagaży bocheńskich pątników.

Fotokronika: 2012 | 2013 | 2014 | 2016 | 2018 I 2020 | 2021