W niedzielę – 14 lipca – ulicami tutejszej parafii przejdzie 171. piesza pielgrzymka bochnian do zabytkowego kościoła
pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łapczycy. Do pielgrzymów, którzy wyruszą o godz. 8.30 z sanktuarium Matki Bożej Bocheńskiej, tradycyjnie dołączą nasi parafianie, aby wspólnie wziąć udział we Mszy świętej o godz. 10.00.

Coroczna pielgrzymka mieszkańców Bochni i regionu do tzw. „górnego” kościoła w Łapczycy odbywa się w najbliższą niedzielę wspomnienia Matki Bożej Szkaplerznej, które w kalendarzu liturgicznym Kościoła katolickiego przypada 16 lipca.
Trasa pielgrzymki liczy nieco ponad 4 km i na terenie naszej parafii przebiega ulicami: Krakowską, Krakowskie Przedmieście
i Nowy Świat. Pątnikom, pragnącym pomodlić się przed słynącą łaskami figurą Matki Bożej w łapczyckim kościele, towarzyszą bocheńscy kapłani oraz przygrywa orkiestra górnicza Kopalni Soli Bochnia. Kulminacyjnym punktem pielgrzymki jest Msza święta i procesja eucharystyczna z licznym udziałem mieszkańców Łapczycy.

Piesza pielgrzymka do Łapczycy   >> zobacz

Bochnianie pielgrzymują do kościoła Kazimierzowskiego w Łapczycy od 1849 r. Wówczas z inicjatywy bocheńskich górników odbyła się pierwsza pielgrzymka błagalna, która miała ocalić miasto od kolejnej, tragicznej w skutkach, epidemii cholery.
Wtedy też modlono się za przyczyną św. Rozalii – patronki od morowego powietrza, o czym do dziś przypomina kaplica znajdująca się na trasie tejże pielgrzymki, tj. przy ul. Krakowskiej. |KazKo|