W niedzielę, 15 lipca, ulicami parafii – Krakowską, Krakowskie Przedmieście i Nowy Świat – przejdzie 164. piesza pielgrzymka bochnian do zabytkowego kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Łapczycy. Do pielgrzymów, którzy wyruszą o godz. 8.30 z Sanktuarium Matki Bożej Bocheńskiej, zwyczajowo dołączą wierni tutejszej parafii, aby wspólnie wziąć udział we Mszy Świętej dziękczynnej o godz. 10.00.

Bochnianie pielgrzymują do kazimierzowskiego kościoła w Łapczycy od 1849 r. Wówczas, z inicjatywy bocheńskich górników, odbyła się pierwsza pielgrzymka błagalna – za przyczyną św. Rozalii, patronki od morowego powietrza – mająca ocalić miasto od kolejnej, tragicznej w skutkach, epidemii cholery. O tym wydarzeniu przypomina również znajdująca się na trasie pielgrzymki – przy ul. Krakowskiej w Bochni – kaplica pod wezwaniem św. Rozalii. Warto zauważyć, że święta z Palermo – staraniem grupy bochnian – na nowo jest czczona jako patronka chroniąca od groźnych współczesnych chorób i zarazy.

Przypomnijmy, że tym pielgrzymim szlakiem od niedawna przebiega również Droga św. Jakuba Via Regia, prowadząca od polsko-ukraińskiej granicy aż do Santiago de Compostela w Hiszpanii, gdzie znajduje się grób św. Jakuba Apostoła. (mg)