W niedzielę, 2 października, w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Bochni rozpocznie się tygodniowy Wielki Odpust, który w tym roku będzie przeżywany pod hasłem: „Różaniec szkołą komunii z Bogiem”. Także wierni tutejszej parafii udadzą się do bocheńskiego Sanktuarium w tradycyjnej pieszej pielgrzymce, by pokłonić się przed wizerunkiem Matki Bożej. Centralna uroczystość wraz z celebracją 77. rocznicy koronacji cudownego obrazu odbędzie się 7 października, pod przewodnictwem niemieckiego kardynała Joachima Meisnera i biskupa tarnowskiego Wiktora Skworca.

Pielgrzymka z parafii św. Pawła Apostoła odbędzie we wtorek, 4 października. Parafianie wyruszą z tutejszego kościoła w modlitewnej procesji o godz. 18.30, a godzinę później w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej wezmą udział we Mszy św., koncelebrowanej przez wszystkich kapłanów tutejszej parafii.

Główna uroczystość odpustowa nastąpi w dniu rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej, tj. w piątek 7 października. Rozpocznie ją o godz. 17.00 Msza św., której będzie przewodniczył ks. kard. Joachim Meisner, arcybiskup metropolita Kolonii. W ramach uroczystości, w której swój udział zapowiedział również biskup ordynariusz Wiktor Skworc, odbędzie się procesja różańcowa ulicami Bochni.

Znaczącym wydarzeniem religijnym i jednocześnie muzycznym będzie Wieczór Maryjny w sobotę, 8 października. Wtedy właśnie wystąpi ceniony w kraju i za granicą bocheński Chłopięcy Chór „Pueri Cantores Sancti Nicolai”. Koncert – pod dyrekcją ks. Stanisława Adamczyka – rozpocznie się o godz. 19.30.

W bogaty program uroczystości odpustowej wpisano liczne pielgrzymki do Sanktuarium, przede wszystkim z parafii dekanatów: Bochnia Wschód, Bochnia Zachód, Lipnica Murowana oraz Uście Solne. Każdego też dnia będą się odbywać nabożeństwa dla wspólnot apostolskich, stowarzyszeń katolickich, przedstawicieli różnych stanów czy grup zawodowych. Codziennie odbywać się będą dwie procesje: w południe – Eucharystyczna, a wieczorem – różańcowa.

Zaplanowano też nabożeństwa dla dzieci i młodzieży, które będą rozpoczynać się o godz. 9.00. Uczniowie szkół z terenu tutejszej parafii będą uczestniczyć we Mszach, które będą odpowiednio: we wtorek (4 października) – Szkoła Podstawowa nr 7, we czwartek (6 października) – Gimnazjum nr 2 oraz w piątek (7 października) – Szkoła Podstawowa nr 5.

Szczegółowy program Wielkiego Odpustu   >> kliknij

Październik 2009. 75-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Różańcowej w Bochni. Fot. Wojtek Salamon

 

W najbliższą niedzielę w parafiach regionu bocheńskiego zostanie odczytane zaproszenie Biskupa Tarnowskiego, w którym zachęca on do podjęcia trudu pielgrzymowania i uczestnictwa w Wielkim Odpuście.

 

***

Główne wydarzenie odpustu stanowi dzień wspomnienia koronacji wizerunku Matki Bożej Różańcowej, która odbyła się 7 października 1934 r. na łąkach w Kolanowie, w miejscu włączonym w obszar utworzonej w latach 80. XX w. parafii św. Pawła Apostoła. Wydarzenie to upamiętnia kaplica Matki Bożej przy ul. Kolanowskiej. Tutejsza wspólnota parafialna miała możliwość dwukrotnie uczestniczyć w okrągłych rocznicach koronacji słynącego łaskami obrazu Maryi, a mianowicie w obchodach 50-lecia w 1985 r. i 75-lecia w 2009 r. (mg)