Sobota, 22 października, była wyjątkowym świętem dla całej Liturgicznej Służby Ołtarza  dekanatu Bochnia Zachód. Ministranci, lektorzy i ceremoniarze przyjechali do parafii św. Pawła Apostoła, by wspólnie uczestniczyć w Eucharystii, wraz ze swoimi księżmi opiekunami, a potem rozegrać Dekanalny Turniej Piłki Nożnej Halowej na obiekcie I LO w Bochni.

Wspólna modlitwa w czasie Mszy Świętej była doskonałą okazją do podziękowania Bogu za możliwość pełnienia jakże zaszczytnej służby przy Chrystusowym ołtarzu. W procesji z darami ministranci i lektorzy nieśli Legitymacje Diakonii Modlitwy, włączając się tym samym w dzieło modlitwy za siebie nawzajem. Tą Eucharystią rozpoczął się również kurs lektorski dla chłopców z dekanatu, którzy pragną pełnić posługę ministrantów słowa Bożego w swoich rodzinnych parafiach.

Drugim etapem radosnego świętowania były rozgrywki piłkarskie, mające pokazać, jak stawać się coraz bardziej szlachetnym poprzez sport i rywalizację w duchu fair play. Zawody sędziowali Stanisław Dziadoń i Michał Goliński.

Wyniki w poszczególnych kategoriach wiekowych:

szkoła podstawowa: 1. Cikowice, 2. Łężkowice, 3. Sobolów, 4. Chełm, 5. Bochnia, św. Paweł (najlepszym zawodnikiem był Daniel Pac z Cikowic, a najlepszym bramkarzem uznano Mateusza Tokarza z Sobolowa);

gimnazjum: 1. Pogwizdów, 2. Sobolów, 3. ex aequo Chełm i Cikowice, 5. ex aequo Łapczyca i Bochnia, św. Paweł (najlepszym zawodnikiem okazał się Michał Kita, a najlepszym bramkarzem Sebastian Szafraniec – obaj z Pogwizdowa);

szkoły ponadgimnazjalne: 1. Sobolów, 2. Cikowice, 3. Bochnia, św. Paweł (najlepszym zawodnikiem uznano Wojciecha Kleberta, a najlepszym bramkarzem Łukasza Cefala – obaj z Sobolowa).

Radosne świętowanie zwieńczyły dyplomy, medale i pamiątkowe puchary, które wręczył zawodnikom dziekan naszego dekanatu, ks. prałat Jan Nowakowski. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych etapach rozgrywek – najpierw na szczeblu rejonowym (najlepsze  drużyny w poszczególnych kategoriach wiekowych z dekanatów: Bochnia Wschód, Bochnia Zachód, Lipnica Murowana, Szczurowa), a potem w rozgrywkach diecezjalnych. Tym, którym się nie powiodło, życzymy sił do pracy nad kondycją i piłkarskimi umiejętnościami.

Najważniejsze jest jednak to, że wszyscy pokazali, iż doceniają wartość i piękno swej wyjątkowej służby przy ołtarzu, a także potrafią z kulturą rywalizować ze swoimi rówieśnikami na płaszczyźnie sportowej. Oby to sobotnie święto LSO dekanatu Bochnia Zachód pomogło młodym chłopcom „służyć Panu z radością” i zawsze postępować w życiu fair – tak, jak na boisku. (xkb)

Fot.: Dawid Bienias i Tomasz Struzik