Około  1,5 tysiąca młodych ludzi z diecezji tarnowskiej zgromadziło się 20 czerwca w naszym mieście. Kilkugodzinne spotkanie, pod nazwą „Synaj”, pozwoliło poczuć przedsmak przyszłorocznych Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
A wszystko po to, by wspólnie oddać cześć Bogu.

Całość rozpoczęło zawiązanie wspólnoty pielgrzymów na Uzborni. Młodzież wysłuchała świadectwa kompozytora hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni” – Jakuba Blycharza – który mówił, że inspiracją przy tworzeniu utworu było Pismo Święte. Następnie odbyła się prezentacja grup wakacyjnych i stowarzyszeń naszej diecezji, m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Światło-Życie, Ruchu Czystych Serc. Głos zabrał również proboszcz naszej wspólnoty parafialnej, ks. prałat Jan Nowakowski, który powitał przybyłą młodzież i mówił o jej wielkiej wierze, którą manifestuje poprzez swoją obecność w Bochni.

Następnie młodzież przeszła ulicami Bochni. Na czele były niesione miniatury symboli Światowych Dni Młodzieży – Krzyż i Ikona oraz flagi państw, które były gospodarzami poprzednich spotkań. Entuzjazmu młodych ludzi nie zgasił nawet ulewny deszcz, który jednak szybko minął. Śpiew podczas przemarszu prowadził młodzieżowy zespół wokalny, działający przy naszej parafii. Wykonał on m.in. hymn bocheńskiego „Synaju”, napisany przez tutejszą parafiankę – Wiktorię Dzięgielewską.

Już na Plantach Salinarnych zebranych powitał burmistrz Stefan Kolawiński. Na scenie zaprezentowali się wolontariusze z parafii dekanatów okręgu bocheńskiego, a swoje świadectwa zaprezentowali młodzi ambasadorzy ŚDM, którzy opowiadali o przeżyciach związanych z ich uczestnictwem w Światowych Dniach Młodzieży w Madrycie i Rio de Janeiro. Były tańce lednickie i katecheza, wygłoszona przez ks. Stanisława Kłysia.

Młodzież udała się także do bazyliki św. Mikołaja, gdzie na wstępie wysłuchała oratorium, pt. „O pomnożenie wiary”, autorstwa naszego utalentowanego parafianina, Pawła Golińskiego. Potem nastąpił najważniejszy moment „Synaju”, czyli uroczysta Msza Święta, pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża. W homilii pasterz diecezji mówił o trzech symbolach paschy Chrystusowej – świetle, wodzie i nowej pieśni.

Po Eucharystii młodzi diecezjanie ponownie udali się na Planty Salinarne, gdzie był czas na koncert zespołu Deus Meus. Ks. Rafał Jagoda, główny organizator bocheńskiego „Synaju”, podziękował wszystkim za przybycie oraz za pomoc przy organizacji całego wydarzenia. Na zakończenie odbyło się uwielbienie Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie i odśpiewanie Apelu Jasnogórskiego. (maxt)

Synaj w Bochni   >> zobacz