Marzec 2008. Biskup Wiesław Lechowicz udziela sakramentu bierzmowania w czasie pierwszej wizyty w parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Fot. ks. Piotr Bodziony

Mija pierwszy tydzień administrowania diecezją tarnowską przez biskupa Wiesława Lechowicza. Hierarcha zastąpił w kierowaniu diecezją arcybiskupa Wiktora Skworca, którego Ojciec Święty Benedykt XVI mianował metropolitą katowickim. Nowego ordynariusza naszej diecezji poznamy w przyszłym roku.

Bp Wiesław Lechowicz objął funkcję administratora diecezji decyzją Kolegium Konsultorów – biskupów pomocniczych i księży, którzy zebrali się w tarnowskiej kurii 28 listopada br. Administrator diecezji mimo wielu kompetencji nie podejmuje decyzji wiążących dla przyszłego ordynariusza, np. nie nominuje nowych proboszczów. Imię nowego administratora jest obecnie wymieniane podczas każdej Mszy świętej sprawowanej na terenie diecezji tarnowskiej.

Dotychczas bp Lechowicz gościł pięciokrotnie z posługą duszpasterską w parafii św. Pawła Apostoła w Bochni. Ostatnio we wrześniu tego roku, gdy przewodniczył Mszy świętej w intencji ofiar zbrodni w Ponarach i poświęcił okolicznościową tablicę na cmentarzu św. Rozalii. W 2010 roku hierarcha przeprowadził w parafii wizytację kanoniczną oraz wziął udział w inauguracji rekolekcji ewangelizacyjnych zorganizowanych przez Domowy Kościół. W czerwcu 2009 roku bp Lechowicz zakończył parafialne obchody bogatego w wydarzenia religijne Roku Świętego Pawła i jednocześnie zainaugurował ponad roczną peregrynację ikony Apostoła Narodów wśród rodzin parafii. Hierarcha po raz pierwszy przybył do tutejszej parafii tuż po święceniach biskupich w lutym 2008 roku, aby udzielić sakramentu bierzmowania.

Liczący 48 lat bp dr Wiesław Lechowicz jest tarnowianinem. Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym diecezji tarnowskiej w czasie, gdy był rektorem Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. Wcześniej w tymże Seminarium pełnił obowiązki prefekta oraz prowadził wykłady z homiletyki, a potem także z teologii pastoralnej w Wydziale Teologicznym w Tarnowie. W pierwszych latach kapłaństwa – po święceniach otrzymanych z rąk biskupa tarnowskiego Jerzego Ablewicza w 1987 roku – pracował w parafiach w Krościenku nad Dunajcem, Dębicy, Nowym Sączu oraz w bocheńskiej parafii św. Mikołaja Biskupa. Studiował w Ateneo Romano della Santa Croce i w Instytucie Prawa Kanonicznego przy Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie.

Bp Wiesław Lechowicz pasjonuje się teologią pastoralną, homiletyką oraz teorią i praktyką komunikacji. Ponadto interesuje go sport, literatura, muzyka, film oraz italianistyka. (mg)